Paryż na ekranie.

Wieża Eiffla, Montmarte, Pola Elizejskie. Któż z nas nie zna tych miejsc. Magicznych i romantycznych, niemych bohaterów wielu filmów. Zainspirowana niedawną wizytą w tym wyjątkowym mieście postanowiłam zrobić przegląd kina z Paryżem w tle. Twórcy bardzo chętnie wybierają właśnie tą destynację na swoje plany filmowe. To w końcu niezwykle inspirująca przestrzeń, na tle której opowieści nabierają głębszego znaczenia. Historie o miłości, przyjaźni, samotności i rozpaczy.

„Amelia” reż. Jean-Pierre Jeunet
Surrealistyczne kino o młodej marzycielce, która przemierzając paryskie uliczki stara się pomagać innym, ale i odnaleźć własne szczęście.

„Francuski pocałunek” reż. Lawrence Kasdan
Kolejny filmowy klasyk o amerykance, która leci do Paryża, aby odzyskać ukochanego.
Jak to zwykle bywa w komediach romantycznych – czeka tam na nią wiele niespodzianek, ale i jak się dobrze domyślacie, również nowe uczucie.

„Zakochany Paryż”
Cykl krótkich etiud filmowych o miłości. Miasto staje się świadkiem miłosnych uniesień, rozmów, spotkań, rozstań i wszystkich skomplikowanych emocji z tym związanych.

„Przed zachodem słońca” reż.  Richard Linklater
Po 9 latach od spotkania w trakcie podróży pociągiem – para spotyka się ponownie. Tym razem we francuskiej stolicy. Czy tym razem spędzą ze sobą więcej czasu niż tylko kilka godzin? Czy nadal będą sobą zauroczeni i przegadają ze sobą wspólnie dany im czas.

„Paryż, 13. dzielnica” reż.  Jacques Audiard
Skomplikowane relacje międzyludzkie rozgrywające się na tle francuskiego blokowiska.
Surowe przestrzenie, brak perspektyw rozwoju, chłodna codzienność – na tym tle rodzą się uczucia. 

„O północy w Paryżu” reż. Woody Allen
Nostalgiczna podróż w czasie do złotych czasów Paryża, gdzie można było wypić kawę siedząc obok Ernesta Hemingwaya i Gertrude Stein.

„Dwa dni w Paryżu” reż. Julie Delpy
Czy atmosfera romantycznego Paryża pozwoli wskrzesić gasnące uczucie między dwojgiem ludzi?

„Ostatnie tango w Paryżu” reż. Bernardo Bertolucci
Starszy mężczyzna i młoda kobieta spotykając się w pustym mieszkaniu wiążą się w niebezpieczną seksualną relację, przekraczając swoje granice.

„Niebo nad Paryżem” Cédric Klapisch
Pierre dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Zaczyna więc patrzeć na swój świat i swoje miasto w zupełnie inny sposób.

0 comments on “Paryż na ekranie.Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.