5 powodów, dla których warto wybrać się na 19. Przegląd Filmowy „Kino na granicy”

Już mniej niż tydzień dzieli nas od oficjalnego rozpoczęcia 19. edycji międzynarodowego przeglądu filmowego „Kino na granicy”. Jeśli jeszcze zastanawiacie czy wybrać się do Cieszyna na filmową majówkę, sprawdźcie co przygotowali dla Was organizatorzy tego wydarzenia.

1. Kino na najwyższym poziomie!

„Kino na granicy” to przede wszystkim ambitne filmy z polskiej, czeskiej oraz słowackiej kinematografii. Organizatorzy przygotowali dla widzów aż 120 propozycji! Będą to zarówno filmowe klasyki, jak choćby „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy czy „Skowronki na uwięzi” Jiri Menzela. Nie zabraknie również filmów które w tym roku miały swoje oficjalne premiery – będzie można zobaczyć m.in. „Amok” Katarzyny Adamik,  „Pokot” Agnieszki Holland czy „Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec. Podczas oficjalnej inauguracji przeglądu odbędzie się również pierwszy w Polsce pokaz nagrodzonego na festiwalu Berlinale filmu „Zwierzęta” Grega Zglińskiego. Jest więc w czym wybierać!

2. Retrospektywy i cykle filmowe.

W trakcie tegorocznej edycji będzie można przyjrzeć się bliżej twórczości wyjątkowych artystów: Karoliny Gruszki, Allana Starskiego, Milana Lasicy, Karela Rodena, Antonina Masa, a także Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych (FAMU). A specjalnie przygotowane cykle filmowe: „Buntownicy i chuliganie”, „Emigranci-imigranci” oraz „Fashionerzy i fashionistki” przybliżą nam wyzwania oraz zjawiska, z którymi mierzy się współczesny świat. 

3. Spotkania z wyjątkowymi osobowościami świata kina.

W Cieszynie nie zabraknie bohaterów tegorocznych retrospektyw. Swoją obecność potwierdzili również m.in. Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska. Bez wątpienia będą to niezwykle inspirujące spotkania!

4.  Koncerty!

W ramach przeglądu organizatorzy każdego wieczoru, po filmowych projekcjach, zapraszają do Klubu Festiwalowego aby zanurzyć się w świat muzyki. W tym roku odbędzie się 5 koncertów, na których wystąpią: Prago Union Band, Tabu, Jakubik i Deriglasoff,  XXANAXX oraz Chiki Liki tu-a. A późnym wieczorem odbywać się będzie after party rozkręcane przez Kolektyw Podaj Kabel.

5. Imprezy towarzyszące

„Kino na granicy” to przenikanie się różnych form sztuk. Na widzów będą więc czekać również wystawy (Adam Sikora: Wystawa Nigredo, Allan Starski SCENOGRAFIA, Wiesława Starska KOSTIUMY, „Przekaż dalej”), spotkanie literackie z autorką książki „Piąta łódź”- Moniką Kompanikovą oraz spektakl Grupy Artystycznej Teatr T.C.R „Gnienie”. Szykuje się więc prawdziwe święto sztuki!

2 comments on “5 powodów, dla których warto wybrać się na 19. Przegląd Filmowy „Kino na granicy”Add yours →

    1. To prawda 🙂 Byłam już na kilku festiwalach i muszę powiedzieć, że ten ujął mnie swoim kameralnym klimatem, atmosferą urokliwego miasteczka, które przez kilka dni żyje kinem. Choć byłam tylko przez weekend udało mi się zobaczyć kilka fajnych filmów, w tym klasyczne kino czyli „Siekierezada”, który mnie zachwycił. 🙂 Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do Cieszyna za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.