19. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” rusza już 28 kwietnia!

Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy to z inicjatywy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej odbyła się pierwsza edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”. Główną ideą projektu jest  odkrywanie i promowanie kultury najbliższych sąsiadów. Na początku była to przede wszystkim kultura polska i czeska, z biegiem czasu na przeglądzie zaczęły pojawiać się też filmy słowackie i węgierskie. W tym roku, od 28 kwietnia do 3 maja, odbędzie się już 19. edycja tego prestiżowego wydarzenia! Na kilka dni Cieszyn  i Český Těšín zamienią się w stolicę środkowoeuropejskiego kina.

W trakcie pierwszej edycji na przeglądzie można było zobaczyć 11 filmów, od 2010 roku jest ich już ponad setka. Oprócz kina najwyższej klasy, na uczestników czeka wiele wydarzeń towarzyszących: koncerty, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne czy też promocje książek. Każda edycja to również plejada znakomitych gości. W tym roku swój udział zapowiedzieli m.in. Agnieszka Holland, Karolina Gruszka, Tomasz Wasilewski, Allan Starski, Dorota Kolak i wielu, wielu innych filmowych twórców i aktorów.

fot. kinonagranicy.pl

Jednym z tematów tegorocznej edycji wydarzenia będzie przekraczanie granic – niezwykle aktualny w obecnych czasach. W ramach cyklów „Emigranci – imigranci” oraz „Fashionerzy-fashionistki” widzowie będą mogli obejrzeć filmy, które w sposób dosłowny, ale i metaforyczny dotykają problemów związanych z tym zagadnieniem.  Z kolei cykl „Buntownicy i chuligani” pozwoli przyjrzeć się młodym-gniewnym bohaterom, którzy od zawsze mocno zaznaczali swoją obecność w światowej kinematografii.

Nie zabraknie też retrospektyw. Tym razem organizatorzy przypomną i przybliżą widzom twórczość Karoliny Gruszki,  Allana Starskiego, Milana Lasicy,  Karlena  Rodena oraz dokonania Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych (FAMU).

Zapowiada się więc prawdziwe święto kina środkowoeuropejskiego. To świetny sposób na spędzenie majówki. Polecam więc już dziś zaopatrzyć się w karnety. 🙂

Szczegóły dotyczące programu oraz informacje o biletach znajdziecie  na stronie: www.kinonagranicy.pl

fot. kinonagranicy.pl
fot. kinonagranicy.pl

 

0 comments on “19. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” rusza już 28 kwietnia!Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.