Królewskie kino.

Wczoraj świat obiegła wiadomość o śmierci księcia Edynburga, Filipa. Mąż królowej Elżbiety II dożył sędziwego wieku, za kilka miesięcy skończyłby 100 lat. Jego życie stało się dla wielu wielką inspiracją. W końcu ilością doświadczeń, przeżyć, spotkań i podróży mógłby obdarować wiele osób.

Dla Brytyjczyków śmierć księcia Filipa jest wydarzeniem wyjątkowym i bez precedensu. To smutny dzień, bo uświadamia nam po raz kolejny, że nic nie trwa wiecznie. Jest to szczególnie znaczące w kontekście historii monarchii, która pod panowaniem królowej Elżbiety, a przy ogromnym wsparciu jej męża, zdaje się być nieskończona.

Losy królów, królowych, książąt od zawsze inspirowały twórców filmowych. Na przestrzeni lat ukazało się wiele filmów i seriali, które starały się uchylić rąbka tajemnicy tego niedostępnego świata.
Oto przed wami przegląd obrazów o tematyce monarchii.

„The Crown”

Serialowy hit Netflixa przybliżający losy królowej Elżbiety II od momentu jej ślubu z Filipem, aż do czasów współczesnych. Mocno osadzony w kontekście historycznym jest też świetną lekcją na temat losów Wielkiej Brytanii od czasów ukończenia II wojny światowej. Serial doczekał się już 4 sezonów, z niecierpliwością czekamy na 5.

„Młoda Wiktoria” reż. Jean-Marc Vallée

Film opowiada losy królowej Wiktorii, która właśnie objęła władzę nad Zjednoczonym Królestwem. Dopiero co ukończyła 18 lat i mimo poważnej roli, jakiej musiała się podjąć, była też przede wszystkim młodą kobietą. Film skupia się przede wszystkim na historii miłości między królową, a księciem Albertem.

„Maria Antonina” reż. Sofia Coppola

Dzieje losów austriackiej księżniczki, która poślubia przyszłego króla Francji, Ludwika Augusta. Buntująca się przeciw dworskim konwenansom, próbuje odnaleźć się w nałożonej na niej roli. Reżyserka nałożyła na film swój autorski filtr, tworząc opowieść o młodej wyzwolonej dziewczynie, będącą jej własną interpretacją losów przyszłej królowej.

„Kochanice króla” reż. Justin Chadwick

Walka dwóch sióstr, Anny i Marii Boleyn, o względy króla Anglii, Henryka VIII – który zasłynął nie tylko z twardych rządów, ale też z wielu ilości żon i kochanek. Jego trudny i gwałtowny charakter nie przeszkodził mu w zdobywaniu kolejnych kobiet, które traciły dla niego głowę.

„Maria, królowa Szkotów” reż. Josie Rourke

To opowieść o losach Marii Stuart, królowej Szkocji. Po objęciu tronu przez lata rywalizowała z królową Anglii, Elżbietą, o władze i wpływy. Film przedstawia historię dwóch silnych kobiet, które w świecie opanowanym przez mężczyzn nie bały się stawiać na swoim.

„Elżbieta” i „Elżbieta – Złoty Wiek” reż. Shekhar Kapur

Dzieje losów królowej Elżbiety I, która objęła tron po śmierci swojej przyrodniej siostry, Marii I Tudor. Z determinacją godną prawdziwego władcy staje na czele Zjednoczonego Królestwa, zapisując się tym samym na kartach historii.

0 comments on “Królewskie kino.Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.