Subiektywny ranking filmów świąteczno-noworocznych

Koniec roku to idealny czas na wszelkie podsumowania, rankingi oraz plebiscyty. Ja również pokusiłam się o taki subiektywny ranking filmów, do których lubię wracać w okresie świąteczno-noworocznym. To też lista propozycji, które dla mnie mają wymiar sentymentalny. Nawet jeśli dzisiaj już ich nie oglądam, to mocno kojarzą mi się z latami dzieciństwa i chwilami spędzonymi w gronie rodzinnym.

Ciekawa jestem czy moje wybory pokrywają się z Waszymi. 🙂

10. „Ja cię kocham, a ty śpisz”

fot. www.onedio.com
fot. www.onedio.com

Chyba całe wieki nie widziałam tego wielkiego niegdyś przeboju. A jednak mam do niego ogromny sentyment. Przywołuje wspomnienia związane z dzieciństwem i czasem spędzonym na świątecznych przygotowaniach. To prosta dość historia kasjerki Lucy, która zakochuje się w jednym z pasażerów, którego pewnego dnia niespodziewanie ratuje. Prawda, że świetny przepis na idealny kinowy romans? Szczególnie, że zakończenie wcale nie jest takie oczywiste.

9. „Śnięty Mikołaj”

fot: www.entertainment.howstuffworks.com
fot: www.entertainment.howstuffworks.com

Umieściłam ten film w rankingu również ze względów sentymentalnych. To historia Scotta, zapracowanego rozwodnika, który nawet w Święta nie może znaleźć chwili dla swojego syna. W wyniku splotu wydarzeń bohater musi zastąpić kontuzjowanego Mikołaja, jak się zapewne domyślacie wynikną z tego same dobre rzeczy. 🙂

8. „Pada Shrek”

fot. www.stopklatka.pl
fot. www.stopklatka.pl

Czyż scena w której ludzie w popłochu biegają, aby na czas zdążyć ze świątecznymi przygotowania i zakupami –  krzycząc do siebie nawzajem „człowieku zlituj się, żona mnie zabije” to nie lekka ironia na nasze przedświąteczne szaleństwa? Chętnie też dowiem się gdzie można zakupić książkę „Święta dla opornych”.  😉

7. „Dziennik Bridget Jones”

fot. www.arsenalecreativo.com
fot. www.arsenalecreativo.com

Angielski humor w trakcie świątecznych celebracji? Jak najbardziej! Przyznajcie się – kto z Was zaopatrzył się na zimę w sweter z bałwankiem lub reniferem? A może ktoś znajdzie takie cudo pod choinką?

6. „Sylwester w Nowym Jorku”

fot. www.torpenbergs.blogg.se
fot. www.torpenbergs.blogg.se

Opowieść o mieszkańcach Nowego Jorku, których losy splatają się podczas sylwestrowej nocy. Może to i trochę ckliwie, nazbyt romantyczne, ale dzięki temu idealnie wpisuje się w magiczny czas grudnia, kiedy to warto na chwile się zatrzymać, trochę mniej martwić i zwyczajnie odpocząć. Polecam, bo to lekkie, ale na dobrym poziomie zrobione kino.

5. „Pocałunek o północy”

fot. www.reeldebate.wordpress.com
fot. www.reeldebate.wordpress.com

Zupełnie przypadkiem trafiłam na ten film i byłam nim zachwycona. Jeśli czujecie czasem, że wszystko idzie nie tak, a kolejny rok okazał się pasmem porażek – nie martwcie się, nie jesteście w tym sami. 😉 A tak na poważnie, to polecam tę słodko-gorzką opowieść o życiu, które nigdy nie jest przecież jednowymiarowe.

4. „Listy do M.”

fot. www.culture.pl/
fot. www.culture.pl

Film znany jako polska wersja „To właśnie miłość”. Co prawda uważam, że do oryginału mu daleko, na pewno wprowadza w magiczny i świąteczny klimat, gdzie króluje radość, miłość i rodzina. Nie macie dość słodyczy? Polecam obejrzeć przy szykowaniu bożonarodzeniowych pierników.

3. „To właśnie miłość”

fot. www.vogue.com/
fot. www.vogue.com

Dla mnie grudniowa pozycja obowiązkowa. Jest niczym „Last Christmas” Wham – nigdy się nie znudzi. W szczególności kiedy mogę podziwiać tańczącego Hugh Granta! To opowieść o miłości i magii, ale podana z wyśmienitą dawką humoru na najwyższym poziomie.

2 i 1. „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”

fot. www.filmconcertslive.com
fot. www.filmconcertslive.com

Pewnie nie jesteście zaskoczeni. Jestem tradycjonalistką i staram się pielęgnować rodzinną tradycję, dlatego nie wyobrażam sobie świąt bez tych dwóch hitów. Nie wiem czy to sentyment, tęsknota za czasami dzieciństwa czy może po prostu świetny poziom obu filmów, ale każdego roku wyśmienicie się bawię oglądając perypetię Kevina McCallistera. W tym roku będzie podobnie.

0 comments on “Subiektywny ranking filmów świąteczno-noworocznychAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.